6 שלבים שיעזרו לכם לשרוד את השיפוץ ואפילו ליהנות מהתהליך

שלבים שיעזרו לכם לשרוד את השיפוץ

בנייה או שיפוץ של בית הם אוסף ענק של החלטות, החל מגובה המשכנתא שצריך לקחת, דרך בחירת האדריכל שיתכנן את הבית והמעצב/ת שיעצבו אותו עד לבחירת גופי התאורה, ידיות המטבח וגוון האריחים.

בנוסף על כך שמדובר בעשרות החלטות, שמובילות לעוד עשרות (נישה בקיר המקלחון עבור הסבונים? האם להוסיף אריחים מאויירים או להמשיך באותו הגוון שכבר נבחר? אינטרפוץ 3 דרך או 4? ברז בזהב מוברש או ניקל?…) אלו החלטות שצריך לקבל בזמן די קצר ומלוות בהוצאה כספית לא מבוטלת.

ולא על מנת להלחיץ עוד יותר, אבל בדרך כלל מדובר בהגשמת חלום או פנטזיה על בית החלומות שלנו ושל כל מי שחי איתנו.

אז נכון שעכשיו אתם אולי קצת מבולבלים או חוששים להיכנס אל תהליך השיפוץ, אבל רגע לפני שאתם דוחים את העניין לקיץ הבא או לפחות עד שתמצאו את הזמן לשפץ (בינינו…אף פעם לא "מוצאים" את הזמן המתאים) קחו נשימה עמוקה ותקראו את המאמר הזה שיעשה לכם קצת סדר בבלאגן ויעזור לכם למצוא את הזמן המתאים לשיפוץ.

הינה 6 השלבים שיעזרו לכם לשרוד את השיפוץ ואפילו להנות מהתהליך

1. תנו למחשבות ללכת במקומכם

דבר ראשון שאנחנו עושים כשאנחנו מזהים בלבול ולחץ אצל לקוחות, אנחנו מבקשים מהם לחזור לרגע לחלום שלהם על בית, להתחבר מחדש לתמונות שנמצאות אצלם בראש של איך הם היו רוצים לראות את התוצאה הסופית. והכוונה היא לא לעשות את העבודה במקומנו ולהתחיל לתאר לנו מה הם רוצים בכל חדר ואיך ייראו הקירות, אלא לספר לנו על ההרגשה שעוברת להם בראש בזמן שהם מדמיינים את עצמם פותחים את דלת הבית ונכנסים למקום שהוא רק שלהם.

באותו רגע מתרחש מעין קסם והאדם שמולנו כבר לא מתוח, הגוף נינוח, העיניים לא מתרוצצות ואנחנו מקבלים את התשובה הכי אמיתית של איך מבחינתו הבית צריך להרגיש בתום השיפוץ.

אם אתם עושים את השיפוץ בעצמכם בלי עזרת מעצב/ת פנים, פשוט תכתבו את המחשבות שלכם על דף ואותו תשמרו במקום נגיש, למשל על המקרר.

2. חלומות לפעמים מתגשמים

אחרי שפקחתם עיניים, הגיע הזמן לארגן את החלומות ולסדר אותם בצורה של תמונות השראה, בחירת גוונים והכנת תכניות.

לשם כך עומד לרשותכם האינטרנט, בו תמצאו אפליקציות שונות לחיפוש תמונות השראה, תוכלו לצלם את המטבח שאהבתם אצל החברים, את הספה שראיתם על הדרך באחת מהחנויות כשהסתובבתם ועוד…

את התמונות כדאי לאסוף לתיקייה במחשב ולכתוב על כל תמונה מה אהבתם בה.

בעזרת תמונות ההשראה תוכלו להכין לוח השראה ולקבל תמונה ברורה יותר של הדברים שאתם מתחברים אליהם כולל הצבעים האהובים עליכם.

כלי נוח להכין בו לוח השראה הוא תכנה ליצירת מצגות, מכניסים את התמונות של הפריטים שאספתם לדף המצגת לפי חדרים ומכל דף מייצרים תמונת השראה לחדר מסויים.

ברגע שיצרתם לוח השראה לעיצוב הבית כל הבחירות העיצוביות נהיות קלות יותר.

בקלות אפשר ללכת לאיבוד בשלל העיצובים הקיימים בחנויות השונות, אבל לוח השראה עשוי היטב יחזיר אתכם לפוקוס.

3. מידות רבותי מידות

לפני שיוצאים לדרך חייבים לבצע מדידה נכונה של הבית, כדי לדעת שהשרטוט שלפניכם מדוייק ואמיתי לפי הקיים בשטח, ולא להסתמך על תכניות הבניה שקיבלתם כשקניתם את הבית/הדירה.

על המידות בשרטוט מסתמכים על מנת לבצע את השיפוץ, וכל מידה לא מדוייקת תגרור אתכם להוצאות נוספות ותשפיע על שאר התכניות בהמשך.

לכן קחו מודד מוסמך ותנו לו לבצע את המדידה.

4. אז כמה עולה לי התענוג הזה?

עלות השיפוץ מורכבת מעלות החומרים + עלות עבודת הקבלן וכמובן שצריך לקחת בחשבון גם החלפת ריהוט ישן בחדש.

עלויות החומרים משתנות בהתאם לרמת הגימור הרצויה, וצריך לבדוק עם הקבלן המשפץ מה הוא כולל בשיפוץ. האם הוא מספק לכם בנוסף לעבודה גם את חומרי הגמר? ואם כן חשוב לבדוק עד איזה סכום זה כולל. לדוגמה: אם הקבלן נותן לכם אריחים לריצוף בסכום של עד ש"ח למ"ר קחו בחשבון שאם אתם בוחרים אריחים יקרים יותר ההפרש יחול עליכם.

חשוב לקחת בחשבון שכל עניין התאורה והחשמל שמסופק ע"י הקבלן הוא בסיסי ומדובר במנורות פנדל (חוט ונורה) ובשקעים ומפסקים סטנדרטיים. אם אתם רוצים שדרוג זה בא על חשבונכם.

לכן חשוב מאוד להכין מראש רשימה של כל מה שאתם רוצים להחליף בשיפוץ ואת הכמות של כל פריט ופריט כדי שיהיה נוח לתמחר. הרשימה הזו נקראת כתב כמויות.

ברגע שהכל מסודר על הנייר, קשה ללכת לאיבוד ונמנעים מצבים לא נעימים של ויכוחים עם הקבלן לגבי מה כלול ומה לא.

אז למה כולם חורגים מהתקציב?

השיפוץ מורכב מהרבה פרטים קטנים, שכולם בסופו של דבר מסתכמים לכסף, ואם לא נצמדים לכתב הכמויות שהכנתם זה המתכון לחריגות בתקציב. לדוגמה, אם במפרט הקבלן מופיע אריחם בשווי של עד 140 ש"ח למ"ר ובחנות התאהבתם באריחים שעולים 170ש”ח, ההפרש נראה קטן לכאורה, רק 30 ש"ח למ"ר אבל כשמכפילים בגודל הרצפה הנדרש (נגיד 100 מ"ר שייצא עגול) זו כבר חריגה של 3000 ש"ח. על הגודל הנדרש צריך גם להוסיף פחת של ריצוף וזה תוספת של 15-20%, כלומר חריגה של עוד 450-600 ש"ח.

בהשוואה לעלות השיפוץ סכום של 3600 ש"ח נראה סכום לא גבוה מדי לחריגה אבל אם נוסיף לו את ההפרשים שנוצרו בגלל שרצינו אסלה יותר מעוצבת וכיור יותר מיוחד וגם ברז כזה או אחר שחורגים ממפרט הקבלן, ומכפילים במספר חדרי המקלחת והשירותים שיש בבית, זה מצטבר לסכום לא מבוטל.

חריגות נוספות מתקבלות תוך כדי שיפוץ כשנתקלים בבעיות בשטח ברגע ששוברים קירות וחייבים לפתור אותן.

מה לעשות? לקחת בחשבון חריגה של 20-30% מהמחיר שתכננתם עבור השיפוץ, להחליט מה חשוב יותר ומה פחות, להשוות מחירים וכמובן כמו בדיאטה, גם שליטה עצמית תעזור כאן.

5. לאישתי יש טעם טוב, היא תעצב את הבית

מאחורי כל תכנית עיצוב או DIY (עשה זאת בעצמך) עומדת הפקה רצינית ומעצב/ת שישבו ותכננו את מה שאתם רואים בסוף. על המסך זה נראה מאוד פשוט ומאוד מהיר, אבל במציאות אין כפתור שמריץ את הסרט ומעלים את מאחורי הקלעים. המציאות היא ה"מאחורי הקלעים". יותר ויותר אנשים מבינים את חשיבות התכנון מראש והירידה לפרטים, וזו מתאפשרת רק ע"י לקיחת בעל מקצוע כאדריכל או מעצב, שיוכלו להתאים לכם את התכנון בדיוק רב וימנעו מכם תקלות אופייניות לשיפוצים ללא תכנון מראש כמו: דלת שנתקעת באסלה, ארון שנפתח על מנורה, מטבח לא מואר מספיק ועוד ועוד…

אבל התכנון זה רק ההתחלה, כשנכנסים לבית שעוצב י"ע מעצבת פנים מקצועית ישר מרגישים את זה וקשה להתעלם מהעובדה שהכל תוכנן לפרטי פרטים ונלקח בחשבון ויש הרמוניה שמקשרת את כל חלקי הבית בצבעים, פרופורציות ותכנון נכון.

ואם כבר דיברנו בשלב הקודם על חריגות בתקציב, אז כאן זה לוקח ובגדול!!! לא חבל שתשקיע כל כך הרבה כסף בשיפוץ ותגיעו לתוצאה לא רצויה ולא מספקת ותגלו ששכחתם לשים לב להרבה דברים בדרך?

6. בחירת קבלן מבצע

בחירת קבלן מקצועי ואמין יכולה לגרום לשיפוץ להיות אפילו מהנה, לעומת קבלן חובבן שיגרום להרבה תקלות, חריגות תקציביות, התארכות זמן השיפוץ וכאב ראש לא קטן. בבחירת בקבלן שימו לב שהוא רשום ומבוטח, בקשו המלצות ודברו עם לקוחות קודמים שלו ואפילו גשו לראות בתים ששיפץ. חשוב לוודא שכל מה שקראתם כאן בשלבים הקודמים יופיע בהסכם העבודה עם הקבלן: כמויות, עלויות, חומרים, זמן לביצוע העבודה, חריגות עקב תקלות ודברים שצצים במהלך השיפוץ שלא יכלתם לדעת לפני שהעבודה החלה.

תעדיפו לבחור קבלן ראשי שדואג לניהול קבלני משנה מאשר קבלנים שונים לפי העבודות הנדרשות כדי שיהיה תיאום מושלם בין התחומים השונים בשיפוץ לבין העבודה בפועל, למשל שלא יתחילו לטייח לפני שהסתיימו עבודות החשמל, שהרצף לא יתחיל לפני הנחת האינסטלציה ועוד ועוד…

לסיום

אל תשכחו לקחת הכל בפרופורציות המתאימות וזכרו שאחרי שיסתיים השיפוץ אתם תגורו בבית היפה, תהנו מהעיצוב ותשכחו מאוד מהר את התקופה הזו, לכן אם תפעלו לפי 6 השלבים שדיברנו עליהם תקופת השיפוץ יכולה להיות קלה ומהנה.

***מקווים שעשינו לכם קצת סדר בעניין ושהדברים יותר ברורים, ובכל מקרה אנחנו כאן בשביל לעזור לכם בשמחה וללוות אתכם את כל התהליך מתחילתו ועד סופו, אז שיהיה שיפוץ נעים.

צרו איתי קשר