ארכיטקטורה מודרנית

המחצית הראשונה של המאה העשרים היתה אחת התקופות הפוריות והמעניינות ביותר בתחום הבנייה בכלל, והארכיטקטורה המודרנית בפרט. מהי אדריכלות ומה בינה לבין הנדסה? מהי אדריכלות מודרנית? מה ההבדלים בין אדריכלות מהסוג הזה לבין האדריכלות העכשווית?

מהנדס, אדריכל או מעצב פנים – הדומה והשונה

אדריכל (ארכיטקט בלע"ז) הוא בעל מקצוע האמון על עיצוב המראה של הבית או המבנה, לפני התחלת הבנייה או לקראת ביצוע שיפוצים ושינויים מהותיים במבנה. לפני הקמה של מבנה חדש, יש צורך בהגשת תוכנית בנייה החתומה על ידי אדריכל או אדריכלית, שתהווה את הבסיס למתן אישורים שונים והיתרי בנייה. ואולם שום תכנית שהיא בנושא, איננה יכולה לצאת אל הפועל בלי אישור של מהנדס בניין.

זאת, כיון שהמהנדס הוא הסמכות העליונה בכל ההחלטות הנוגעות ליציבות המבנה, הבטיחות שלו והביטחון שהוא עתיד לספק למתגוררים בו. מבין השניים, האדריכלים מביאים לבניין את הדמיון והמעוף שלהם. ואילו המהנדס מביא לבניין את היציבות.

בעיצוב הפנים של הבית, לעומת זאת, יכולים להשתתף אדריכלים ומעצבי פנים כאחד. לעומת זאת, בתנאי שלא נערכים בבניין שום שינויים מהותיים הדורשים אישור מהנדס. אדריכלים יכולים לבצע שינויים שהם מעבר להוספת ריהוט או תאורה, מה שלא ניתן לומר על המעצבים. עם זאת, עם השנים ניכרת חלוקה ברורה בין שני התחומים הללו.

אדריכלות מודרנית מול אדריכלות עכשווית

עיקר ההתהוות של האדריכלות המודרנית, נעוצה עמוק בשינויים וההתפתחויות שהחלו בסוף המאה התשע עשרה ונמשכו אל תוך המאה הקודמת, קרי המאה העשרים. השינויים כאמור היו תוצאה של תהליך מזורז של מודרניזציה ועיור מצד אחד, ושל ההתפתחויות הטכנולוגיות המזורזות באותה התקופה ממש מצד שני. המודרניזציה והעיור הלכו יד ביד, תוך שהמודרניזציה והחידושים הטכנולוגיים פוגעים במבנה החברתי הקיים ומקעקעים את יסודותיה של החברה האגרארית שהייתה נהוגה עד לתקופה הזאת גם במדינות החדשות, באירופה וביבשת אמריקה. בעקבות כך, חל תהליך מזורז של עיור, שהצריך בנייה לגובה, בכדי לנצל ככל האפשר את המרחב. המצאת הבטון המזוין יחד עם השיפור ביכולת ובמהירות הייצור של פלדה וזכוכית, שחלו בערך בתקופה הזאת, אפשרו בניית מבנים גבוהים, חזקים ומאסיביים.

האדריכלות המודרנית מפחיתה מאד את השימוש בקישוטים בחזית המבנה ובכלל. במקום זאת, משרד אדריכלות המתמחה באדריכלות מודרנית, יעניק משנה חשיבות לבנייה נקייה ופונקציונאלית, ששמה דגש על הפרקטיות של המבנה, הן במראה החיצוני שלו והן בעיצוב החלל הפנימי.

אדריכלות העכשווית לוקחת את האדריכלות המודרנית הפשטנית משהו, צעד אחד קדימה. אחד המאפיינים של האדריכלות הפוסט מודרניסטית היא ערבוב סגנונות, שלא רק שאיננו מוצנע, אלא אף מובלט. לא עוד קווים אחידים, אלא מבנים בקווים משתנים המשלבים צורות גיאומטריות שלא שולבו בעבר. וכל זה, על מנת שלא יהיה משעמם בעין. יש לציין, עם זאת, שאדריכלות עכשווית איננה גורעת מהפרקטיות של הבנייה ומהקשר שלה עם מהות המבנה והתפקיד הייעודי שלו. התכלית היא העיקר, אבל גם המראה הוא לא פחות חשוב.

משרד אדריכלים גלוריה מונדי מתמחה בעיצוב בתים ומבנים בסגנונות שונים, בהתאמה לדרישות ולצרכים של הלקוחות. אם יש לך צורך בעיצוב מבנה חדש או בביצוע שינויים משמעותיים במבנה קיים, זה המקום הנכון עבורך. כדאי ליצור קשר כעת ולעשות צעד חשוב למבנה ובית מעוצבים המותאמים לצרכים שלך.

צרו איתי קשר